Spod Tatr

W góry z dziecmi -5 propozycji łatwych szlaków

W góry z dziecmi -5 propozycji łatwych szlaków

Choć najwyższe polskie góry kuszą przede wszystkim bardziej wytrawnych i zaprawionych w górskich bojach dorosłych piechurów, to i dla najmłodszych miłośników pieszych wędrówek mają kilka propozycji. Oto 5 wybranych przez nas tras, które idealnie sprawdzą się dla rodzin z dziećmi.

1. Rusinowa Polana

Długość trasy: ok. 9,5 km To idealna trasa dla rodzin z dziećmi nawet w wózkach. Startujemy z Wierchu Poroniec. Po drodze latem miniemy owce na wypasie, a także bacówkę, w której można kupić oscypki. Z samej Rusinowej Polany rozciąga się  przepiękna panorama Tatr. Jeśli mamy więcej czasu, warto podejść do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. To wyjątkowe miejsce - znajduje się tu tablica upamiętniająca osoby, które zginęły w Tatrach, a także lecznicze źródełko.

2. Dolina Strążyska

Długość trasy: ok. 4 km Krótka, bo jedynie 4-kilometrowa trasa, sprawdzi się jako tatrzańska inicjacja nawet dla najmłodszych. Po drodze możemy podziwiać Giewont i piękno tatrzańskiego krajobrazu. Na spragnionych wędrowców na polanie  czeka bufet, a jeśli komuś mało wrażeń, może podejść jeszcze do niesamowitego wodospadu Siklawica. Z racji na dużą dostępność Dolina Strążyska jest często wybierana jako miejsce na jeden z pierwszych spacerów. Warto zatem wybrać się  wcześnie rano, zanim na trasie pojawią się tłumy turystów.

3. Kalatówki

Długość trasy: ok. 2 km (z Kuźnic) Do Kuźnic najłatwiej i najszybciej można dostać się busikiem. Stamtąd wyruszamy na nasz spacer lekko w górę, początkowo pod trasą kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Szlak prowadzi wśród świerków brukowaną drogą i pozwala doświadczyć majestatu gór w pełnej krasie.

Na polanie znajduje się Hotel Górski Kalatówki. To obiekt w stylu alpejskim wybudowany pod koniec lat 30. XX w. na potrzeby organizacji zawodów Mistrzostw Świata FIS w 1939 r. Na miejscu znajduje się bufet, kawiarnia i restauracja. 

4. Morskie Oko

Długość trasy: 17 km To tatrzańska trasa par excellence - obowiązkowy punkt na mapie tatrzańskich atrakcji. Co prawda pod samo schronisko można dojechać fasiągiem, ale my zdecydowanie polecamy przebycie trasy na własnych nogach! Raz, że  to satysfakcja, a dwa, że konie ciągnące wozy będą mogły odpocząć. Droga jest asfaltowa i wiedzie lekko w górę. Na miejscu można jeszcze obejść Morskie Oko, co oznacza dodatkowe 2,5 km.

Tak jak w przypadku Doliny Strążyskiej, ze względu na popularność szlaku, warto wyjść na trasę wcześnie rano, co pozwoli uniknąć tłumów.

W schronisku działa bufet i restauracja.  Dla rodzin z dziećmi dobrym wyborem może być rezerwacja noclegu, dzięki czemu najmłodsi miłośnicy gór będą mogli porządnie wypocząć w górskiej scenerii. 

5. Kolejką na Kasprowy

Na koniec polecamy nieco mniej wymagającą wycieczkę. Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch to niezapomniane przeżycie, zwłaszcza za pierwszym razem. Majestatyczna, groźna przyroda widziana z wagonika, strzeliste szczyty, postrzępione turnie - trudno nie zakochać się w Tatrach.

Na szczycie można pójść na spacer do obserwatorium meteorologicznego (najwyżej położony budynek w Polsce - 1987 m n.p.m.), podejść na Halę Goryczkową czy pokręcić się przy Hali Gąsienicowej. Obowiązkowe są ciastko i herbata w  najwyżej położonej restauracji w Polsce.

Jeśli nie chcemy wracać wagonikiem, warto zejść żółtym szlakiem przez Schronisko Murowaniec do Kuźnic.

Foto: Adam Brzoza

Dodaj komentarz

Komentarze