JUBILEUSZ 85-LECIA POLSKICH KOLEI LINOWYCH
15 marca 1936 roku - po zaledwie 227 dniach budowy - na szczyt Kasprowego Wierchu wjechał pierwszy wagon kolei linowej. Ta data jest oficjalnym początkiem działalności Polskich Kolei Linowych. Jubileusz 85-lecia obchodzony w tym roku przez PKL to dobry moment, by przybliżyć historię, a także przyjrzeć się transformacji, którą przeszła Grupa PKL, zmieniając się od przewoźnika kolejowego do lidera branży turystycznej, oferującego wiele usług oraz całoroczny wypoczynek w wyjątkowych lokalizacjach w swoich ośrodkach.
Kolej linową PKL na Kasprowy Wierch zna bez wątpienia każdy miłośnik gór. Powstała w zaledwie 227 dni - co było fenomenem i wciąż budzi podziw - a do jej budowy zatrudniono prawie 1000 osób. Prace były prowadzone na 3 zmiany, po 16 godzin dziennie.
Historia, która powstała z marzeń i miłości do gór
Kolej na Kasprowy Wierch zbudowano, by umożliwić turystom przebywanie w wysokich górach i jazdę na nartach. W pierwszym roku eksploatacji na szczyt Kasprowego wjechało 165 tys. osób, co wtedy już mogło świadczyć o jej olbrzymiej popularności.
Jako druga w Polsce w 1937 r. powstała kolej linowo-terenowa na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju, a zaraz po niej ruszyła budowa kolei linowo-terenowej na zakopiańskiej Gubałówce. Przez 85 lat działalności PKL zapracowały na miano eksperta zarówno w budowie i eksploatacji kolei, jak i rozwoju całorocznych ośrodków turystycznych w wyjątkowych miejscach w Polsce.
- Jesteśmy bardzo dumni z naszych bogatych tradycji, sięgających 1936 r. W tym czasie firma udowodniła, że PKL jest marką wyjątkową, dynamiczną i wiarygodną. Jako jedyna w Polsce łączy różnorodność, unikatowość przyrodniczą i postęp w wyjątkowych lokalizacjach turystycznych. Nieustannie towarzyszymy naszym klientom w ich wędrówkach, wspieramy ich pasje, marzenia i pomagamy aktywnie wypocząć, bo historia PKL to przede wszystkim historia ludzi - mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.
Od przewoźnika do lidera branży turystycznej
Grupa PKL nieustannie się rozwija. W ciągu 85 lat PKL przeszły długą drogę, zyskując najpierw miano renomowanej firmy przewozowej, a następnie operatora i lidera branży świadczącego usługi turystyczne, zapewniając klientom całoroczny wypoczynek w swoich ośrodkach. I choć rozbudowała się oferta spółki ? zarówno turystyczna, jak i biznesowa ? to nie zmieniły się wartości, którymi firma kieruje się od początku istnienia.
- Działamy zawsze w sposób zrównoważony, odpowiedzialny i z poszanowaniem ekosystemu. W inwestycjach stawiamy na równowagę, by wypełniając swą misję wobec turystów i narciarzy, nigdy nie tracić z pola widzenia wymiarów ekologicznego i etycznego - podkreśla Daniel Pitrus.
Od samego początku konsekwentnie i z najwyższą starannością PKL rozwija swoje usługi, stawiając na jakość oraz doświadczenie. Spółka od lat przygotowuje ofertę w taki sposób, żeby zadowolić nawet najbardziej wymagających turystów. Przez wszystkie lata działalności zdobyła doświadczenie, które pozwala jej tworzyć śmiałe plany i konsekwentnie je realizować.
CAŁOROCZNA Oferta Grupy PKL
Grupa PKL prowadzi swoje ośrodki w 7 wyjątkowych lokalizacjach w Tatrach, Beskidach i Pieninach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. W roku jubileuszowym spółka rozpoczęła budowę nowej inwestycji - PKL uruchomią swój 8 ośrodek turystyczny - kolej gondolową, wieżę widokową i park tematyczny w Bieszczadach, nad zaporą wodną w Solinie.
Zimą narciarze oraz miłośnicy sportów zimowych i spędzania czasu aktywnie mogą korzystać we wszystkich ośrodkach PKL z różnorodnych tras narciarskich. Spółka nieustannie pracuje nad poszerzeniem oferty tak, by była coraz bardziej atrakcyjna oraz odpowiadała na zmieniające się potrzeby rynku, ulepszając jakość usług świadczonych dla narciarzy i turystów.
Grupa PKL narciarzom zapewnia nie tylko możliwość wcześniejszego zakupu skipassu poprzez sklep internetowy i bez konieczności stania w kolejce, ale również jak najlepiej przygotowane trasy narciarskie na Palenicy, Jaworzynie Krynickiej, Mosornym Groniu i Kasprowym Wierchu. Dodatkowo w ośrodkach Grupy PKL działają „sezonówki”, dzięki którym osoby trenujące sporty zimowe mogą w promocyjnej cenie na stronie internetowej PKL zakupić skipass sezonowy. "Sezonówki" upoważniają do przejazdów na stokach w 5 wyjątkowych ośrodkach należących do Grupy PKL - Kasprowym Wierchu, Gubałówce, Mosornym Groniu, Górze Żar oraz Palenicy.
PKL również dodaje nową funkcjonalność do PKLpassu - grywalizację, która narciarzom umożliwia śledzenie i rejestrowanie ich przejazdów. Dzięki niej miłośnicy zimowego szusowania mogą sprawdzać swoją aktywność na stokach, przejechane kilometry, a także rywalizować z innymi narciarzami oraz weryfikować swoje wyniki z przejazdów na slalomie z pomiarem czasu.
- PKL to nie tylko zimowe atrakcje oraz możliwość skorzystania z przejazdu kolejami. Oferta ośrodków należących do Grupy PKL jest bardzo bogata i dostosowana potrzeb turystów w różnym wieku. Osoby odwiedzające nasze ośrodki zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim mają możliwość skorzystania z różnych rozrywek, które dostosowane są do aktualnie panującej aury. Naszym gościom oferujemy szeroki wachlarz możliwości spędzenia aktywnie czasu- opowiada Daniel Pitrus.
PKL zadbały także o wydarzenia i atrakcje towarzyszące, takie jak Kraina Światła na Gubałówce - w ten sposób odwiedzający ośrodki Grupy mogą miło spędzić czas po dniu wrażeń związanych ze sportami zimowymi w ramach oferty apr?s-ski.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług rekreacyjnych, posiada także własną bazę noclegową, restauracyjną, wypożyczalnie sprzętu, szkoły narciarskie oraz punkty handlowe - w tym najwyżej położony sklep w Polsce, znajdujący się na szczycie Kasprowego Wierchu, w którym dostępne są oryginalne pamiątki oraz limitowana kolekcja ubrań sportowych prosto z Kasprowego.
PKL na lato
Ośrodki należące do Grupy PKL dostarczają atrakcji przez cały rok. Miłośnicy gór oraz aktywnego wypoczynku na łonie natury wśród malowniczych widoków z pewnością w ofercie letniej PKL znajdą coś dla siebie. Turyści odwiedzający ośrodki Grupy PKL - Palenicę, Mosorny Groń, Górę Żar, Kasprowy Wierch i Gubałówkę, Górę Parkową czy Jaworzynę Krynicka - mogą spędzić wolny czas na wiele sposobów.
- Na każdą osobę, odwiedzającą nasze ośrodki latem, czekają całodzienne atrakcje. W letniej ofercie turystycznej PKL można znaleźć między innymi piesze i rowerowe wycieczki, spływy górskimi rzekami, romantyczne wschody i zachody słońca czy podziwianie przyrody i górskich widoków z wysokości wagonika kolei i platformy widokowej. Co roku również w PKL przygotowujemy atrakcje dla najmłodszych wczasowiczów oraz miłośników gier edukacyjnych i historii - mówi Danel Pitrus.
PKL wspiera na trasie do mistrzostwa
PolSKI Mistrz Polskie Koleje Linowe - oprócz tego, że zapewniają rozrywkę miłośnikom sportów zimowych oraz turystyki górskiej - dbają i wspierają rozwój polskiego narciarstwa alpejskiego i snowboardu. Z inicjatywy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), Polskich Kolei Linowych (PKL) wraz z Koleją Gondolową Jaworzyna Krynicka (KGJK) powstał program PolSKI Mistrz.
- Wspieramy inicjatywy oraz działania mające na celu promocję sportu oraz aktywności, wykorzystujemy potencjał tras narciarskich oraz zaplecza sportowego ośrodków należących do Grupy PKL. W tym roku po raz kolejny, przy współpracy PFR, Grupy PKL i PZN, realizujemy nasz projekt - PolSKI Mistrz, wspierając rozwój młodych zawodników i dążenia do osiągania sukcesów na arenie międzynarodowej. Udostępniamy trasy narciarskie na treningi i zawody oraz finansujemy kadry narodowe PZN w narciarstwie alpejskim i snowboardzie - mówi prezes PKL.
PZN przeznacza środki finansowe, jakie otrzymuje od partnerów projektu, na rozwój krajowego współzawodnictwa poprzez organizację zawodów młodzieżowych i zawodów FIS, poprawę i zabezpieczenie możliwości szkoleniowych Kadr Młodzieżowych i Kadr Narodowych, a także wsparcie reprezentacji Polski w czasie międzynarodowych zawodów młodzieżowych. Zaangażowanie Grupy PKL w program PolSKI Mistrz, wykraczające poza bezpośrednie wsparcie finansowe, przełożyło się ponadto na zmniejszenie kosztów współzawodnictwa sportowego i stworzenie profesjonalnej bazy treningowej w kraju dla zawodników ze wszystkich kategorii wiekowych. W zeszłym sezonie młodzież startująca w zawodach w kategoriach Junior Młodszy i Młodzik została zwolniona z opłat startowych, miała możliwość otrzymania bezpłatnych skipassów oraz treningów przed zawodami w ośrodkach Grupy PKL. Najlepsi zawodnicy i najlepsze zawodniczki wzięli udział w zgrupowaniu prowadzonym przez trenerów Kadry Narodowej w narciarstwie alpejskim. Z kolei wskazani trenerzy z 19 najlepszych klubów w klasyfikacji generalnej otrzymali sezonowe skipassy umożliwiające bezkosztową jazdę we wszystkich ośrodkach narciarskich, których operatorem jest Grupa PKL. W tym sezonie będzie podobnie.
Ekspert branży turystycznej
Polskie Koleje Linowe inicjują projekty edukacyjne. Dobrym przykładem takich działań jest akcja edukacyjna #STACJAEDUKACJA na Kasprowym Wierchu realizowana z TPN. W ramach akcji realizowanej w letnie wakacje przewodnicy edukują turystów, którzy wyjeżdżają na Kasprowy Wierch koleją PKL. Opowiadają o tym, jak zadbać o tatrzańską przyrodę, o zjawiskach pogodowych w górach czy działaniu kolei linowej.
Wymiar edukacyjny ma również akcja Odpowiedzialnie w góry!, realizowana z TPN i TOPR. Ma ona na celu promowanie właściwego zachowania wśród turystów na szlakach górskich - zarówno zimą, jak i latem. Ambasadorzy akcji, czyli ratownicy TOPR, przewodnicy, przyrodnicy, taternicy i sportowcy, udzielają filmowych porad turystom dotyczących między innymi: bezpieczeństwa, ekologii, przygotowania kondycji do wędrówki, a także właściwego zaplanowania wyprawy.