Spod Tatr

Wyprawy górskie

Kosobudy. Mała miejscowość w województwie pomorskim. W październikowy poranek deszcz miarowo kapie na blaszany parapet. Ze snu wyrywa sygnał budzika?

- Tymek, wstawaj, za chwilę szkoła - ton mamy jest łagodny, aczkolwiek stanowczy.

- Mamooooo, jeszcze 5 minut - woła zaspany Tymek i naciąga kołdrę aż po czubek nosa.

- Chodź, śniadanie na stole - mama jest nieugięta.

I choć Tymek uwielbia chodzić do szkoły, to jak każdemu dziecku niełatwo mu wstać z łóżka. Jednak śniadanie jest zawsze najlepszą zachętą.  Na pozór scena jak z wielu polskich domów, a jednak ten dom jest inny. Trwa w nim ciągła walka z  nieuleczalną chorobą dziewięciolatka, objawiającą się nieustającym głodem. Nieważne, ile chłopiec zje, zawsze będzie głodny. Dlatego tak ważne jest pilnowanie diety, wydzielanie jedzenia, a nawet chowanie go przed Tymkiem. To ciągłe  myślenie, ciągła walka. Objawami Zespołu Pradera-Williego, na który cierpi dziewięciolatek, oprócz nieustannego głodu jest również stan zmniejszonego napięcia mięśniowego. Niezbędna jest więc ciągła rehabilitacja, a jej koszty są niemałe. 

 

Ale przecież można połączyć spełnianie własnych marzeń z działalnością dobroczynną, mającą na celu pomaganie tym mniej sprawnym, chorym i potrzebującym wsparcia...

 

„Wnoszenie ” Tymka na szczyty

Właśnie stąd wziął się pomysł „wnoszenia” Tymka na różne szczyty, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na chorobę chłopca i uzbieranie kwoty niezbędnej do rehabilitacji. Pierwszym celem było Kilimandżaro. Wspólny wysiłek,  który wolontariusze włożyli w zdobycie szczytu, zjednoczył ich wokół wspólnego, szlachetnego celu. To była samonapędzająca się machina. Po powrocie postanowiono nie zwalniać tempa. Ponieważ Tymek potrzebuje nieustannego wsparcia  finansowego, kolejna na liście znalazła Korona Gór Polski. Do dwójki uczestników z wyprawy na Kilimandżaro dołączyli inni. Do tej pory każdy z nich, chodząc po górach i zdobywając różne szczyty, robił to tylko i wyłącznie dla siebie. Ale  przecież można połączyć spełnianie własnych marzeń z działalnością dobroczynną, mającą na celu pomaganie tym mniej sprawnym, chorym i potrzebującym wsparcia?

Ruszyły zatem przygotowania, wydruk nowej flagi, poszukiwanie sponsorów, akcja promująca w środkach masowego przekazu, a nawet zakup książeczek Korony Gór Polski, w których potwierdza się swoją obecność na danych szczytach. To  wtedy patronat nad całą akcją objął Tatra Premium Magazine. Od tego czasu suma środków zebranych na koncie fundacji zaczęła rosnąć, a fanpage na Facebooku zaczął przyciągać coraz więcej obserwujących.

 
 
 

W planach kolejne wspinaczki

Wszystko nabrało zaskakująco szybkiego tempa. Zdobywanie Korony Gór Polski nowa grupa rozpoczęła na początku października. Pierwszy cel - szczyt Łysicy. Dzisiaj wolontariusze mają już na koncie najwyższe wzniesienia Gór Świętokrzyskich, Masywu Ślęży, Gór Sowich, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich, a także Gór Suchych. Do zdobycia pozostały jeszcze 22 wierzchołki.

 

Pierwszym celem było Kilimandżaro. To była samonapędzająca się machina. Po powrocie postanowiono nie zwalniać tempa.

 

Organizatorzy zachęcają do przyłączania się do akcji i zdobywania kolejnych szczytów. Raz na 3 tygodnie na funpage’u dotyczącym Tymka ogłaszane jest wydarzenie, w którym określone zostaje dokładne miejsce startu wycieczki i godzina  zbiórki. Ci, którzy nie planują się wspinać, mogą pomóc, wpłacając dowolną kwotę na konto Fundacji Siepomaga pod adresem: www.siepomaga.pl/tymek-buza.

 

Dodaj komentarz

Komentarze