„Podhalanie. Wokół tożsamości”
Szanowni Państwo,
z radością przedstawiamy najnowszą publikację wydaną nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego - „Podhalanie. Wokół tożsamości” Agnieszki Gąsienicy-Giewont i Stanisławy Trebuni-Staszel.
Kim byli górale kiedyś, a kim są dzisiaj? Jak siebie widzą i oceniają? Czy tworzą zwartą grupę? Czy mają poczucie przynależności? Czy miejsce, które jest chronione przez Tatrzański Park Narodowy, dalej stanowi o ich tożsamości?
Bohaterami tej publikacji są mieszkańcy szerokiego Podhala. To ich głos buduje opowieść o góralskim świecie. W trakcie pracy nad projektem autorki przeprowadziły kilkadziesiąt rozmów z góralkami i góralami, wsłuchując się w powierzane im historie. W narracji o Podhalu starały się uwzględnić także spojrzenie osób z zewnątrz - „panów z dolin”, którzy począwszy od XIX w. odwiedzali region pod Tatrami, odkrywając go dla polskiej kultury i współkształtując z góralami to wszystko, co dziś nazywamy góralszczyzną. Zapraszamy do wędrówki szlakiem wytyczonym przez góralską opowieść o Podhalu i jego mieszkańcach
„Publikacja warta polecenia wszystkim miłośnikom Podhala i jego kultury, lektura obowiązkowa dla badaczek i badaczy góralszczyzny jako interesujący narracyjny wielogłos, zbiór niezwykle ciekawych wypowiedzi i spostrzeżeń samych górali, jako cenny zbiór bibliograficzny, a także jako punkt odniesienia do dalszych badań dotyczących przemian góralskiej obyczajowości, relacji rodzinnych, religijności, a także stosunku do Tatr.”
Do zespołu zaprosiliśmy Jacka Porembę - fotografa, współpracującego z czołowymi tytułami prasowymi, specjalizującego się w portretach. Dwudniowa sesja zaowocowała pięknymi fotografiami naszych bohaterów.
To nie wszystko. Wraz z książką „Podhalanie. Wokół tożsamości” czytelnicy otrzymają wyjątkowy fotoreportaż Bartka Solika - dziennikarza i fotoreportera.
Ze wstępu: „Lecom roki, mijajom sie casy, zmienia się świat, a z nim region pod Tatrami” - piszą na zakończenie książki autorki i stawiają pytania o przyszłość. Pewne codzienne zajęcia, rytuały, przedmioty, krajobrazy odchodzą w przeszłość, przegrywają w zderzeniu z nowoczesnością. Jak pokazać współczesność w sposób pełny? Czy jest to w ogóle możliwe? Jednym ze sposobów opowiadania świata jest fotografia. Często mówi ona o ludziach więcej, niż oni sami by o sobie powiedzieli. Gdy dokonywaliśmy selekcji materiału ilustracyjnego wykorzystanego na wystawie Podhalanie, której dopełnieniem jest niniejsza publikacja, uznaliśmy, że obraz współczesności można wzbogacić. Chcieliśmy zatrzymać Podhale w momencie, w którym jesteśmy, lecz nie tylko paradne, w odświętnym stroju, pozowane. Zależało nam na utrwaleniu Podhala prawdziwego, codziennego, domowego, różnorodnego i pełnego sprzeczności. A zatem: oto Podhale i jego mieszkańcy dzisiaj. Czy jednak jest to obraz obiektywny, pełny, zamknięty? Wciąż nie...”
Więcej informacji o publikacji na stronie (także możliwość zakupu): podhalanie.tpn.pl
Zobacz prezentację książki w formacie PDF: PODHALANIE prezentacja
Redakcje zainteresowane egzemplarzem recenzenckim tytułu /wywiadem /audycją /publikacją fragmentów książki - serdecznie zapraszamy do kontaktu!
W skład kompletu wchodzą:
- Książka: Format: 165 × 235 mm / Liczba stron: 216 + okładka / Oprawa twarda, płócienna tłoczona
- Zeszyt z fotoreportażem: Format: 235 × 165 mm (poziom) Liczba stron: 72 / Oprawa miękka, klejona, tłoczona
- Obwoluta łącząca obie publikacje
Oficjalna premiera książki Podhalanie. Wokół tożsamości odbyła się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.