Komórki macierzyste
eliksirem młodości?
Co potrafią zdziałać pozyskiwane z krwi obwodowej lub tkanki tłuszczowej komórki macierzyste? Przede wszystkim skutecznie zregenerować organizm, a w szczególności stawy, ścięgna i skórę. O ich ogromnym potencjale świadczy przede wszystkim ich zdolność do przekształcenia się w różne rodzaje komórek ludzkiego organizmu i wytwarzania substancji czynnych, stymulujących odbudowę tkanek. Tę właściwość z powodzeniem wykorzystują lekarze nowotarskiej kliniki LASERMED.
Z kart historii?
Pojęcie komórek macierzystych było co prawda znane wcześniej, ale dopiero w 1981 r. brytyjski biolog - sir Martin John Evans - z pomocą Matthew Kaufmana, jako pierwszy wyhodował w warunkach laboratoryjnych zarodkowe komórki macierzyste myszy. Początkowo odkrycie nie przyniosło mu sławy, ale Evans kontynuował eksperymenty, do których dołączyło dwóch amerykańskich naukowców: Mario Capeschi oraz Oliver Smithies. Wspólnie prowadzone przez nich badania doceniono ponad pół wieku później - odkrycie zasad użycia zarodkowych komórek macierzystych do modyfikacji genetycznych myszy uhonorowano bowiem Nagrodą Nobla. Od tego momentu ruszyła lawina badań, które do dzisiaj są prowadzone na dużą skalę. Naukowcy wciąż zgłębiają tajniki komórek macierzystych i pracują nad coraz skuteczniejszymi metodami ich wykorzystania. Pozyskana do tej pory wiedza na temat komórek macierzystych pozwala jednak już dzisiaj z powodzeniem przeprowadzać szereg wykorzystujących je zabiegów klinicznych.
Czym tak naprawdę są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste to inaczej komórki własne, czyli wytwarzane przez organizm człowieka. Najczęściej pozyskuje się je z tkanki tłuszczowej i krwi obwodowej oraz ze szpiku kostnego. Wyróżniają się właściwościami niemal nieograniczonego dzielenia się oraz przekształcania w różnego rodzaju inne komórki ludzkiego ciała. Dzięki temu, że pobierane są one z własnego organizmu pacjenta, istnieje małe ryzyko ich odrzucenia.
- W praktyce wygląda to tak, że pobierana od pacjenta tkanka tłuszczowa lub krew obwodowa umieszczona zostaje w specjalnym urządzeniu, które wytrąca komórki macierzyste. Następnie otrzymane komórki własne są wstrzykiwane w miejsce zmienione chorobowo lub wymagające regeneracji - tłumaczy Paweł Grzywacz, właściciel kliniki LASERMED, z wykształcenia lekarz medycyny rodzinnej. - Prawdziwym fenomenem komórek macierzystych jest ich „samodzielność”. Otóż po podaniu ich do miejsca zmienionego chorobowo one same wykrywają problem i rozpoczynają regenerację.
Szerokie zastosowanie 
Komórki własne wykorzystywane są w wielu dziedzinach medycznych, w tym m.in. w ortopedii oraz dermatologii czy medycynie estetycznej. Doskonale nadają się one do terapii odmładzających i niwelujących efekty starzenia się. Przyspieszają likwidację blizn, niwelują utratę elastyczności skóry, a także wspomagają modelowanie konturu twarzy. Pomagają przywrócić tkankom dawną kondycję i umożliwiają naprawę tkanek uszkodzonych np. wskutek urazu lub choroby.
Tkanka tłuszczowa źródłem regeneracji
Warto wiedzieć, że komórki macierzyste mogą zostać wykorzystane w dwojaki sposób. Pierwszą możliwością jest opisane wcześniej podanie pacjentowi wyekstrahowanych komórek macierzystych, pobranych z tkanki tłuszczowej. Wstępnym etapem tego procesu jest specjalistyczna obróbka termiczna i enzymatyczna tłuszczu. W ten sposób zostają wyizolowane czyste komórki macierzyste, a preparat podany pacjentowi zawiera ich aż do 90%. Drugą opcją jest wstrzyknięcie pacjentowi tkanki tłuszczowej wzbogaconej komórkami macierzystymi. Tłuszcz pobrany podczas zabiegu zostaje poddany obróbce, podczas której zostaje oczyszczony, a komórki macierzyste ulegają zagęszczeniu. Tak przygotowaną tkankę tłuszczową wstrzykuje się w wybrany obszar ciała. Procentowy rozkład komórek macierzystych w tak spreparowanej tkance tłuszczowej waha się między 3 a 10%. Dzięki komórkom macierzystym tłuszcz staje się lepiej przyswajalny dla organizmu, a efekty zabiegów są dużo trwalsze.
- Komórki macierzyste z powodzeniem wykorzystujemy do modelowania sylwetki, wypełniania ubytków czy rewitalizacji skóry. To one pobudzają tkanki do odnowy, sprzyjając regeneracji uszkodzonych struktur. Można powiedzieć, że komórki macierzyste pomagają cofnąć zegar biologiczny - podsumowuje Paweł Grzywacz.