Sport

Bezpiecznie na nartach

Bezpiecznie

na nartach,

z wiedzą przez cały rok

 

„Bezpiecznie na nartach” to niewątpliwie akcja jakich jeszcze nie było w naszym kraju. Od czterech lat na stokach Podhala narciarze i snowboardziści poznają zasady bezpieczeństwa, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w zabawach na śniegu. Czwarta edycja akcji obejmowała pięć dużych eventów, w których łącznie wzięło udział ponad 1,5 tys. osób.

 

Gdybyśmy mieli opisać naszą akcję przysłowiami to: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci i czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. „Bezpiecznie na nartach” to akcja skierowana do całych rodzin, z dużym naciskiem  na uświadamianie najmłodszych narciarzy i snowboardzistów, jak ważne są zasady bezpieczeństwa na stoku - czytamy na oficjalnej stronie akcji. Rzeczywiście, przyglądając się temu, co przez kilka tygodni działo się w ośrodkach narciarskich, nie  można się z tym opisem nie zgodzić. Coś dla siebie znaleźli zarówno ci starsi, jak młodsi. Ci zaprawieni w narciarskich bojach, jak i ci, którzy stawiają swoje pierwsze kroki, a właściwie szusy, na stoku.


Jak się wszystko zaczęło?

- Mieszkam w Białce Tatrzańskiej. W sezonie zimowym karetka na sygnale nie jest niczym zaskakującym. Patrząc na statystyki i wzrastającą liczbę miłośników zimowego szaleństwa, pomyślałem sobie, że idealna byłaby akcja profilaktyczna na stokach. Zrobiłem mały research, okazało się, że nie ma takiej akcji. Dlatego właśnie „Bezpiecznie na nartach” - tłumaczyTomasz Witek, inicjator projektu.

I tak sezon 2018/2019 stał się kolejnym, w którym postanowiono edukować na stoku. - To dla nas bardzo cenne, że stacje narciarskie chętnie przyjmują naszą akcję. Na stokach pojawia się bardzo wiele osób, którym wiedza na temat zasad bezpieczeństwa będzie bardzo potrzebna. Gdy po sprzęt sięgają osoby, które na co dzień nie mają kontaktu z nartami czy deską, o wypadek naprawdę nietrudno - dodaje Witek.

 

Mało gadania, dużo nauki

Organizatorzy akcji nie chcą propagować nudnych pogadanek czy mało energicznych pokazów. Podczas akcji wiele się dzieje, zazwyczaj spontanicznie, choć - na tyle, na ile to możliwe - zgodnie ze scenariuszem. Zaangażowani w projekt specjaliści uczą, jak udzielić pierwszej pomocy. Instruktorzy narciarstwa pokazują, jak dobrze rozgrzać mięśnie i przygotować się do sezonu. Ponadto przygotowywane są specjalne pokazy ratownictwa.

- Niektóre osoby nie wiedzą, jak się zachować na stoku i jeżeli chociaż raz jedna osoba po akcji „Bezpiecznie na nartach” zapamięta, jak się należy zachować, to już jest sukces - tłumaczy Marcin Bagiński z Podhale Rescue Team.

Podczas tegorocznej akcji nie brakowało również części rozrywkowej. Miłośnicy białego szaleństwa mogli spróbować swoich sił na ergometrze narciarskim, czy sprawdzić alkogogle. Dla dzieciaków przygotowano animacje, a dla tych, którzy  chcieli uzupełnić kalorie - ciepły poczęstunek. Chętni mogli wziąć udział w góralskich śpasach oraz konkursach z cennymi nagrodami.


Akcje wspierają znani sportowcy

IV edycja akcji była wyjątkowa. Patronat nad nią objął minister sportu i turystyki, Witold Bańka oraz starosta nowotarski, Krzysztof Faber. - Patronat ministra sportu niewątpliwie zwiększył prestiż naszej akcji. Udowadnia, że to, co robimy, ma sens i jest doceniane na poziomie ministerialnym. Nasze działania skierowane są na poprawę bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że uczestnicy zapamiętają to, o czym mówimy. Dla nas ważne jest też to, że zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystać nie tylko zimą. Warto każdego dnia, w każdym miejscu znać zasady pierwszej pomocy - dodaje Tomasz Witek. Każdą akcję wspierają także ci, którzy z zimą i sportem są związani zawodowo lub amatorsko. Do tej pory ambasadorami projektu byli  m.in. Justyna Kowalczyk, Rafał Sonik, Jacek Rozenek czy Szczepan Karpiel-Bułecka. W ciągu ostatnich czterech lat zorganizowano 23 eventy, które zgromadziły w sumie kilka tysięcy miłośników białego szaleństwa. Idea akcji, obecność w mediach oraz reklama na telebimach pozwalają dotrzeć do blisko 25 tys. potencjalnych uczestników akcji dziennie. Dzięki temu wśród partnerów akcji znajdziemy także międzynarodowe firmy: Head czy Uvex.


Zapraszamy do współpracy przy V już edycji 2019/2020.

 

Wspólnie dla bezpieczeństwa

Zespół „Bezpiecznie na nartach”

Dodaj komentarz

Komentarze