Kultura i sztuka

NA NIBY - NAPRAWDĘ

NA NIBY - NAPRAWDĘ

na deskach Teatru im. St. I. Witkiewicza

w Zakopanem

 

Na niby - naprawdę Lope de Vegi należy do kategorii comedia de Santos, czyli sztuk opartych na żywotach świętych lub legendach o nich. To historia o św. Genezjuszu, który, według legendy, za czasów Dioklecjana był zawodowym aktorem. Straciwszy zaufanie władcy, musiał znaleźć sposób, by wrócić do jego łask. Rozwiązaniem okazało zagranie w sztuce wyszydzającej męczeństwo chrześcijan. Gdy w obecności Dioklecjana miał wyśmiewać chrześcijański chrzest, nieoczekiwanie doznał łaski nawrócenia. Poddany torturom, trwał w wierze. Ostatecznie przypłacił to wyrokiem śmierci. Na niby - naprawdę to metafora świata jako teatru. Motyw teatrum mundi stanowi centrum struktury utworu. Mamy ten przywilej i tę radość, że po raz pierwszy na scenie w Polsce prezentujemy ten niezwykły i ekscytujący dramat mistrza hiszpańskiego baroku. A stało się to możliwe dzięki Pani Magdalenie Pabisiak, która ten tekst znakomicie przetłumaczyła oraz dzięki Pani Profesor Katarzynie Mroczkowskiej-Brandt, która dramat ten nam poleciła.

 

"Dramat niezwykły, intrygujący, tajemniczy, ciekawy psychologicznie i filozoficznie, eksperymentujący z formami metateatralnymi."

 

 

ZŁUDNOŚĆ I KRÓTKOTRWAŁOŚĆ

Na niby - naprawdę to dramat dotykający złudności, przypadkowości i przemijalności ludzkiego życia. Vanitas vanitatum et omnia vanitas (marność nad marnościami i wszystko marność). W utworze fikcja staje się rzeczywistością. Jest również miłość, intryga i gorycz zdrady. Słowem - to dramat dotykający Tajemnicy. Tajemnicy Sztuki - Tworzenia, jak i Tajemnicy Istnienia. MISTERIUM. Autorem scenariusza, reżyserii i inscenizacji dramatu jest Andrzej St. Dziuk. Na scenie pojawia się cały zespół naszego teatru. Prapremiera dramatu odbyła się co prawda w 2012 r., ale po kilkumiesięcznej przerwie, od października tego roku, jest on pokazywany w nowej odsłonie. Serdecznie zapraszamy na Scenę Witkacego! Gramy dla Państwa przez całą zimę - codziennie inny tytuł!  

 

"Podobnie z każdym aktorem, A wszyscyśmy tu aktorzy, Że straciwszy wątek boży Gubimy się w ludzkiej roli. Lope de Vega"

 

Dodaj komentarz

Komentarze