Architektura

Czy styl alpejski pasuje do zakopiańskich wnętrz?

Czy styl alpejski

pasuje do zakopiańskich wnętrz?

 

 
 

 

Piękne wnętrza inspirowane alpejską estetyką pod Tatrami? Poddany twórczej reinterpretacji styl zakopiański w nowoczesnej odsłonie? A może po prostu pięknie zaaranżowany dom lub mieszkanie, oddający osobność właściciela? Przy odpowiednim podejściu i zasobnym portfelu wszystko jest możliwe.

 

Tak, globalizacja ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że dzięki Internetowi w każdej chwili możemy się przenieść w dowolne miejsce na ziemi i podglądać, jak gdzie indziej ludzie żyją. To bez wątpienia poszerza nasze horyzonty i pozwala szukać inspiracji dla naszego życia. Nikogo nie dziwi już to, że Polacy uprawiają hinduską jogę, a Amerykanie zachwycają się polskimi pączkami w Tłusty Czwartek. Dzięki globalizacji suma ludzkiej wiedzy i kultury stała się ogólnodostępna.

 

Globalizacja dotyczy też szeroko r2ozumianej architektury. Oczywiście nie wszystkie zapożyczenia są tra?one. Niektóre projekty realizowane z dala od źródeł inspiracji wyglądają kuriozalnie, ale z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że wypracowany na przestrzeni dziejów styl budownictwa i dekoru górskiego będzie wyglądał równie dobrze w Alpach, jak i w Tatrach. Dzieje się tak, ponieważ zewnętrzne warunki są podobne, a tradycje projektowe musiały zmierzyć się z tymi samymi wyzwaniami, związanymi z lokalizacją geograficzną.

 

Co to oznacza? Praktycznie każdy styl architektoniczny powstały w podobnych warunkach historyczno-geograficznych można twórczo przetłumaczyć na indywidualne potrzeby danej osoby, rodziny czy organizacji. Styl alpejski pod Tatrami nie szokuje - owszem, widać, że jego pochodzenie jest nieco inne; ale mimo wszystko pasuje do otoczenia. Doskonałym przykładem są projekty realizowane przez Studio Formy, zakopiańskie biuro projektowe specjalizujące się w nowoczesnej aranżacji wnętrz, czerpiącej z bogatej tradycji stylów tradycyjnych.

 

Posiadanie domu - miejsca, w którym czujemy się bezpiecznie i u siebie - to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb ludzkich związana z poczuciem bezpieczeństwa swojego i rodziny. Przestrzeń, w której żyjemy i pracujemy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i skuteczność naszych działań. Im bardziej jest ona zbliżona do naszych oczekiwań, im bardziej nam się podoba, tym wyższa nasza satysfakcja z przebywania w niej. Patrząc na projekty zrealizowane przez Studio Formy nie sposób oprzeć się wrażeniu, że pracujący w nim projektanci świetnie wiedzą, jak stworzyć równowagę między komfortem życia, funkcjonalnością rozwiązań i wymaganiami estetycznymi.

 

W realizacjach Studia Formy nie ma sztampowości. Każde wnętrze jest inne, dopasowane do osobowości właściciela i jego indywidualnych oczekiwań. Studio Formy nie boi się odwołań do tradycji - czy to alpejskiej, czy to zakopiańskiej. Smak i wyczucie projektantów, a nade wszystko głębokie zrozumienie uwarunkowań stylów architektonicznych sprawiają, że nawet elementy zapożyczone z innej kulturowo estetyki wyglądają po prostu świetnie. Takie podejście gwarantuje zleceniodawcom unikatowe, szyte na miarę rozwiązania, a Studiu Formy rosnącą sławę jednego z najciekawszych biur projektowania wnętrz na Podhalu.

 

 

Agnieszka Burzykowska
architekt prowadzący pracownię projektową Studio Formy w Zakopanem

 

 

 

 

Sesja wykonana przez: Pietruszka Fotografia
Pyszności na stół przygotował: Sławomir Kardaś
Dekoracje florystyczne wykonał: Tajemniczy Ogród

Dodaj komentarz

Komentarze